KORDIALNE

Pełna wersja: Obrona Jasnej Góry - prawda, czy mit?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Trafiłem na ciekawy artykuł.
https://wielkahistoria.pl/obrona-jasnej-...-naprawde/

Co o tym sądzicie?
Nie dziwi mnie to, ze poddany kościoła podwinął ogon i zgarnął to, co się dało. Tak kościół działa od zawsze a w ogóle, czytając jakiekolwiek dzieje historyczne, zawsze natrafimy na podjudzanie do walk przez kościół a potem udawanie, iż nie wiedza o co chodzi. Ten artykuł tylko bardziej umacnia mnie w przekonaniu, ze religie to zło o którym same mówią, ze zło trzeba zwalczać.
(29-11-2019, 12:01)jozekkg napisał(a): [ -> ]Trafiłem na ciekawy artykuł.
https://wielkahistoria.pl/obrona-jasnej-...-naprawde/

Co o tym sądzicie?

A że Kordecki miał łeb na karku.

Wywiezione skarby

Jednocześnie zakonnik brał szwedzkie zapewnienia z uzasadnionym dystansem. Z klasztoru zawczasu wywieziono większość cennych przedmiotów. Wśród nich znalazł się również obraz Czarnej Madonny, który najpierw trafił do Lubińca, a następnie do klasztoru paulinów pod Głogowem. Na Jasnej Górze pozostała tylko jego kopia. Jak się szybko okazało, Kordecki wiedział, co robi.

(29-11-2019, 17:21)hogan napisał(a): [ -> ]Nie dziwi mnie to, ze poddany kościoła podwinął ogon i zgarnął to, co się dało. Tak kościół działa od zawsze a w ogóle, czytając jakiekolwiek dzieje historyczne, zawsze natrafimy na podjudzanie do walk przez kościół a potem udawanie, iż nie wiedza o co chodzi. Ten artykuł tylko bardziej umacnia mnie w przekonaniu, ze religie to zło o którym same mówią, ze zło trzeba zwalczać.

No chyba nie przeczytałaś artykułu, szkoda.

Postawa Kordeckiego nie powinna specjalnie nikogo dziwić. Jak tłumaczy Sławomir Koper w książce Święta po polsku. Tradycje i skandale:
Cytat:[i]Początkowo szwedzki potop był dla większości obywateli Rzeczypospolitej [b]sporem dynastycznym pomiędzy dwoma przedstawicielami rodu Wazów.[/i][/b]

Cytat:[i]Karol Gustaw wydawał się zresztą znacznie lepszym kandydatem na władcę niż nieudolny Jan Kazimierz, tym bardziej że w chwili szwedzkiego najazdu Rzeczpospolita wydawała się dochodzić do kresu swojego istnienia.[/i]
Przeczytałam i co maja znaczyć te cytowane wypowiedzi, bo nie widzę związku z moim postem :)

Juz w pierwszym poście napisałeś o tym, o czym ja pisałam. Drugi post nie widzę związku.
(29-11-2019, 22:50)hogan napisał(a): [ -> ]Przeczytałam i co maja znaczyć te cytowane wypowiedzi, bo nie widzę związku z moim postem :)

Juz w pierwszym poście napisałeś o tym, o czym ja pisałam. Drugi post nie widzę związku.

Cytat:zawsze natrafimy na podjudzanie do walk przez kościół a potem udawanie, iż nie wiedza o co chodzi. 

Gdzie widzisz podjudzanie? To był spór dynastyczny.
A w pierwszym poście z aprobatą o ukryciu, wywiezieniu cennych przedmiotów.
No chyba to jest rozsądne?
Zalezy kto jak to widzi, dla mnie to była kradzież, bo dziwnym zbiegiem okoliczności, wywiózł tam, gdzie sam pełnił taka funkcje, czyli do
paulinów i już nic nie wróciło na swoje miejsce. I takie postępowanie darzysz aprobata?
A ten święty łobraz z Częstochowy to ponoć ikona skradziona z Białorusi przez naszych pra pra pra pra dziadków.
Czy może ktoś coś o tym wie?
Nie rozumiem w ogóle po co takie kradzieże i dlaczego takie rzeczy są cenne... kiedyś coś mi obiło
się o uszy albo oczy ale nie wiem ile w tym prawdy, ta ikona ma dużo kopii.
Też nie doczytałem się w artykule o jakimś podżeganiu.
Co do Kordeckiego, to wydaje mi się, że działał w interesie własnego ja, ale też i o doobro powierzonego mu mienia i podległych zakonników. Oddając hołd szwedzkiemu królowi chciał uzyskać jego zapewnienie bezpieczeństwa. Nie do końca jednak w nie wierzył.
I jak podano w artykule, słusznie. Przecież szwedzkie wojsko próbowało zająć klasztor.

Zakładając ten temat chciałem jednak zwrócić uwagę na rozbieżności pomiędzy tym co napisał Sienkiewicz, a tym jak opisują to (niektórzy?) historycy. Nigdy nie przykładałem się do historii, dlatego nie pamiętam jak to było opisane w podręcznikach.
Stron: 1 2