Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
New York Times obarcza Polaków winą za pogrom Żydów
Rozgorzała dyskusja na temat niepolskich „polskich obozów koncentracyjnych”. Rząd pracuje nad ustawą o IPN, której treść nie podoba się Izraelowi. Jak się okazuje, nie tylko żydowskie środowiska negują postawę polskiego rządu.
„New York Times” odniósł się do tematu, który wywołał kryzys na linii Polska – Izrael. Skrytykował proponowane przez Polskę przepisy, zakładające kary za zarzucanie polskiemu państwu i narodowi współodpowiedzialności za Holocaust. Określił je jako „niepotrzebne, głupie i obraźliwe”.
Na łamach gazety można przeczytać: – Polski rząd nie jest pierwszym, który próbuje przepisywać historię dla własnej korzyści. Związek Radziecki przez długi czas wolał mówić ogólnie o „ofiarach faszyzmu”, unikając specjalnych odniesień do Żydów, a Austria przez lata przedstawiała siebie jako „pierwszą ofiarę faszyzmu”. Jednak taki sposób myślenia został odrzucony wiele lat temu.
Autor artykuły przy tym zaznacza, że Polacy, których kraj został podbity i okupowany przez Niemcy, muszą czuć ból, gdy słyszą o „polskich obozach śmierci”. Zgadza się ze stroną polską, że były to nazistowskie obozy śmierci i przypomina, że conajmniej 1.9 mln polskich cywili zginęło w nich razem z trzema milionami polskich Żydów. Przyznaje też, że niektórzy Polacy próbowali pomagać Żydom, za co zostali odznaczeni jako „Sprawiedliwi wśród narodów świata”.

NYT podsumowując stwierdza: – Jednak nie ulega również wątpliwości, że Polacy bezpośrednio lub pośrednio współodpowiadają za zbrodnie popełnione na ich ziemi i że są odpowiedzialni za antyżydowskie pogromy w trakcie i po wojnie.

http://shareinfo.pl/new-york-times-obarc...rom-zydow/

Co o tym sądzisz? Czy jesteśmy współwinni?
Cytuj

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  USA zniesie wizy dla Polaków! hogan 10 92 03-04-2019, 9:52
Ostatni post: hogan
  Ankieta dla Polaków hogan 8 138 28-05-2018, 15:43
Ostatni post: hogan
  Wiejski muzyk obrażał Polaków bonaparte 40 5,256 03-02-2015, 16:09
Ostatni post: NeboUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości