Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pałacowe porywy serc
Robociku, przystopuj, co się tak uwziąłeś na Boldusię?
Cytuj
Boldusia to z całą pewnością taki sam niepokorny i wywrotowy element jak ja.
Zawsze będę ją tłamsić i równać z ziemią ,kobitkę jedną...icon_e_wink
Cytuj
Tylko uważaj abyś za mocno nie nadepnął na odcisk, bo porachuję kości.
Cytuj
Podpowiem-206 ich mam.Rachować nie trzeba.
Nie znam się na żartach,ale z Waszą pomocą spróbuję sie nauczyć.
Cytuj
Dobra, dobra... niech Ci będzie i 206 icon_e_biggrin

Tadż Mahal - najwspanialszy pomnik miłości na świecie.

[Obrazek: tadz_mahal_47.jpg]

Tadż Mahal jest uznawany za najbardziej ekstrawaganckie dzieło, stworzone pod wpływem miłości do kobiety. Ten zabytek stanowi symbol Indii, i znany jest niemal każdemu turyście. Atmosfera panująca w tym miejscu sprawia, że czujemy obecność wielkiego uczucia, miłosną aurę tego miejsca. Jak wielka musiała być miłość cesarza? Niewyobrażalnie wielka, skoro zdecydował się w ten sposób oddać cześć swojej żonie.
Mauzoleum Taj Mahal, zbudował Szahdżahan w XVII wieku. Wzniósł ją dla uczczenia pamięci o swej ukochanej żonie, pięknej Mumtaz Maral – w tłumaczeniu: Perła Pałacu. Kobieta zmarła wkrótce po urodzeniu czternastego dziecka, a Szahdżahan ogłosił dwuletnią żałobę narodową. Zakazał świętowania, słuchania muzyki, używania perfum, a także noszenia biżuterii. Podobno pod wpływem nieszczęścia Szachdżahan zupełnie osiwiał w ciągu jednej nocy.
Po strasznej tragedii postanowił wybudować mauzoleum. Do pracy sprowadził architektów, rzeźbiarzy z Persji, Turcji i Samarkandy. Z Wenecji natomiast pochodził dekorator wnętrz. Prace nad pałacem zostały ukończone w roku 1648, a budowę otaczających budynków oraz perskiego ogrodu zakończono 5 lat później. Przy pracach brało udział 20 tysięcy robotników. Po ukończeniu budowy obcinano im dłonie lub kciuki, by nie mogli stworzyć dzieła, które dorównałoby mauzoleum.
Świątynia Miłości zbudowana jest z tysięcy ton białego marmuru. Budynek ma cebulasty kształt oraz wieżyczki na skrzydłach. Ściany budowli udekorowano tysiącami szlachetnych kamieni i ozdobiono złotem. Budowa trwałą 22 lata. Z Makranu i Raiwalu w Radżastanie, zaprzęgi słoni, wołów i koni zwoziły marmur. Drogie kamienie ozdabiające grobowiec sprowadzano z całego świata. Prace przy budowie Taj Mahal ostatecznie zakończono w 1653 roku.
Tadż Mahal na całym świecie uważany jest za najcudowniejsze dzieło architektury indyjskiej, a w samych Indiach, za świętość narodową.

Do wielkiej świątyni prowadzą trzy wejścia - od wschodu, południa i zachodu. Sklepienie wysokiej bramy wejściowej z czerwonego piaskowca, zdobi inskrypcja koraniczna w języku arabskim. Za bramą jest kasa biletowa i mała szatnia. Do środka nie wolno wnosić jedzenia i wyrobów tytoniowych.

http://www.lifestyle.banzaj.pl/Tadz-Maha...-6090.html
Cytuj
Zdecydowanie od tych najwspanialszych pomników miłości wolę te najpiękniejsze.
Roden- Pocałunek
[Obrazek: k,MjQ2Mzk5OTcsNDgwMDI3,f,Pocalunek.jpg]
icon_e_smile
Cytuj

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości