Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Katastrofalne komentarze o Polsce w Szwecji
- Wracają stare stereotypy - mówi Wirtualnej Polsce Vincent Severski, były agent wywiadu, pisarz mieszkający od 30 lat w Polsce i Szwecji. Decyzja o uruchomieniu art. 7 wobec naszego kraju była szeroko komentowana w tamtejszych mediach. Severski opowiada, jak zamieszanie polityczne w kraju przenosi się na jego relacje ze "zwykłymi" Szwedami. Wnioski nie są optymistyczne.

Decyzja KE była szeroko komentowana w Polsce, ale nie tylko. Jak się okazuje, "na okrągło" mówili o nas również w szwedzkiej telewizji. "Jeszcze niedawno Polacy byli tu synonimem nowoczesności i przedsiębiorczości. Wrócił Polak-Katolik. Kto zna Skandynawię, ten wie, co to znaczy" - ubolewa na Facebooku Vincent Severski. Postanowiliśmy dowiedzieć się, czy naprawdę jest aż tak źle, jak napisał. Oto efekt.

Natalia Durman, Wirtualna Polska: Wspomina Pan o "katastrofalnych" komentarzach w szwedzkich mediach. Co to właściwie znaczy?

Vincent Severski (pseudonim artystyczny): Przekaz tutejszych mediów jest wyraźny: Polska zmierza do wyjścia z Unii.

Mimo zapewnień polskiego rządu, że nic takiego nie ma i nie będzie miało miejsca?

Tak. Uruchomienie art. 7 wobec Polski było wczoraj tematem nr 1 w szwedzkich mediach. Zarówno państwowych, jak i prywatnych.

Zdziwiło to pana?

W Szwecji struktura informacji jest zupełnie inna. Tu najważniejsze są sprawy wewnętrzne. Poza tym jeden, dwa tematy fundamentalne dla polityki. Bardzo rzadko są to sprawy zagraniczne. Tym razem dużo materiałów poświęcono Polsce. To ewenement.

Dlaczego Szwedów tak obchodzi Polska? Boją się, że doprowadzimy do rozpadu Wspólnoty?

Trudno powiedzieć. Szwecja czerpie ogromne korzyści z tego, że jest w Unii. To kraj, który żyje z eksportu. Jest ich 10 mln, a mają takie firmy, jak: IKEA, JULA, Saab, Volvo. Poparcie dla UE jest wysokie, choć nie weszli do euro. Poza tym, Unia dobrze wkomponowuje się w mentalność Szwedów, która od dawna - zanim ktokolwiek pomyślał o Schengen - miała swoją Radę Nordycką. UE dużo z tego projektu czerpała. Ich wychowanie: nacisk na otwartość, szacunek dla inności.... A już pojęcie praworządności jest oczywiste jak powietrze.

Zaczęliśmy tracić twarz półtora roku temu. To bardzo smutne. Kiedyś, przed rokiem '90, nie mieliśmy dobrej opinii ze względu na handlarzy papierosami i alkoholem, czy przestępców. Ale przez 25 lat zmieniliśmy kompletnie opinię Szwedów o nas. Wypowiadali się pozytywnie o naszym rozwoju, kulturze. Ta opinia wychodziła od zwykłych ludzi. Człowiek był dumny, że jest Polakiem.

Niesłychanie mocno komentowany był wybór Anny Grodzkiej do parlamentu. Jako dowód na normalność Polski - jej otwartość, tolerancyjność. Dziś to wszystko legło w gruzach. Wrócił stereotyp, o którym napisałem. Tutaj "katolik" to synonim ciemniaka, człowieka zabobonnego, niewykształconego, gnuśnego.

Czuje pan to w rozmowie ze "zwykłymi" Szwedami?

Tak. Zaczynają pytać: "Co się u was dzieje?", "Dlaczego?". Jak się zaczęły te wszystkie absurdalne rozmowy o przenoszeniu chorób przez imigrantów, moja synowa, która jest naturalną Szwedką, zapytała: "O co chodzi?".
-------------------------------------------------
Art. 7.1 unijnego traktatu mówi, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE (składająca się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich) większością czterech piątych może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych. Komisja wezwała Polskę do rozwiązania wskazanych problemów w terminie trzech miesięcy i do poinformowania Komisji o podjętych w tym celu krokach.

wp.pl
Cytuj
Cytat:Tak. Zaczynają pytać: "Co się u was dzieje?", "Dlaczego?". Jak się zaczęły te wszystkie absurdalne rozmowy o przenoszeniu chorób przez imigrantów, moja synowa, która jest naturalną Szwedką, zapytała: "O co chodzi?".

No przecież beton i geotermalni do waadzy się dorwali. To było pewne że zaczniemy się staczać. Co chwilę upadek a potem cieszą się że wstają z potłuczonych kolan.
Jak tego z drabinki zwalą, to może będzie inaczej.


Cytat:Vincent Severski (pseudonim artystyczny): Przekaz tutejszych mediów jest wyraźny: Polska zmierza do wyjścia z Unii.

Mimo zapewnień polskiego rządu, że nic takiego nie ma i nie będzie miało miejsca?

Niestety też mnie się tak wydaje.  Smutne to jest. Może nie wyjdziemy, ale już postrzegani jesteśmy jako Kraj który zabiegał o wstąpienie, podpisywał deklarację a teraz udaję że to się zdezaktualizowało. Zatem na bocznice kierują nas włodarze.


Cytat:Zaczęliśmy tracić twarz półtora roku temu. To bardzo smutne. Kiedyś, przed rokiem '90, nie mieliśmy dobrej opinii ze względu na handlarzy papierosami i alkoholem, czy przestępców. Ale przez 25 lat zmieniliśmy kompletnie opinię Szwedów o nas. Wypowiadali się pozytywnie o naszym rozwoju, kulturze. Ta opinia wychodziła od zwykłych ludzi. Człowiek był dumny, że jest Polakiem.
 
No i stajemy się zacofanym krajem jak za komuny. Dokąd jeszcze nas "Dobra zmiana" doprowadzi?
Miejmy świadomość że piszą, mówią to w kraju w którym prasa i ludzie  się bardziej krajowymi sprawami interesują.
Cytuj
Jak piszą i mówią o nas w kraju, który z zasady pisze i mówi tylko o swoim kraju, to co mówią i piszą o nas
na całym świecie?
Zawsze uważałam, że Polska jeszcze nie dorosła" do Unii i porwała się z motyką na Księżyc.
Chcieli błysnąć a teraz będą musieli się wycofać, bo nie podołają Unijnym wymogom, co z resztą widać.
Gdyby nie pieniądze z Unii, to Polska nadal by wyglądała jak sprzed Komuny.
Cytuj
Myślę, że jest głośno głównie za sprawą tzw. pseudopolaków, którym ukróciły się różnego rodzaju przekręty i szwindle.
Również i wielkim decydentom unijnym przykręcił się kurek z wyprowadzanymi z Polski pieniędzmi.
Nie sądzę, że w Polsce jest aż tak źle. Że grozi nam jakiś reżim i utrata swobód. Oczywiście jest wiele ludzi żyjących na skraju nędzy i ubóstwa. Jednak jest ich już znacznie mniej. Z drugiej strony w takich warunkach żyje też wiele ludzi i w najbogatszych krajach.
No ale w oczach Europy Polska ma być tylko dostawcą tanich niewykształconych roboli i ma być cały czas na kolanach. Jeśli się tylko zacznie podnosić, to trzeba ją jak najprędzej położyć.
Cytuj
I nie sposób z Tobą się nie zgodzić.
Cytuj

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości