Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nie ma naszej zgody, by Kościół pisał ustawy
Sejm RP stwierdza, że Polska jest państwem świeckim, w którym istnieje ścisły rozdział kościołów i związków wyznaniowych od państwa – tak zaczyna się projekt ustawy o świeckim państwie, który przygotowała Inicjatywa Polska. Barbara Nowacka przedstawiła jej założenia przed Sejmem. Zapowiedziała, że chce rozpocząć szeroką dyskusję na ten temat, właśnie ruszyła zbiórka podpisów pod petycją w tej sprawie.

Petycja nazywa się „Świeckie Państwo”. Podpisy mają być zbierane do 20 lutego, wtedy petycja ma zostać złożona w Sejmie. Czytamy w niej, że jej celem jest zaprzestanie finansowania lekcji religii ze środków publicznych, likwidacja Funduszu Kościelnego oraz wspólnych komisji rządowo-kościelnych i ustanowienie jednej komisji.

Padają też konkretne dane, np. taka, że lekcje religii wymagają zatrudniania ok. 30 tys. księży i katechetów, co kosztuje rocznie ok. 1,4 miliarda zł z budżetu państwa. Albo taka, że lekcje religii to ponad 800 godzin w całym cyklu nauczania – znacznie więcej niż liczba godzin przeznaczona na biologię czy geografię.

O uczęszczaniu na lekcje religii mieliby decydować rodzice. A organizacja nauki religii – jak czytamy – „w szczególności wynagrodzenie osób nauczających religię”, nie mogłyby być finansowane ze środków publicznych.

Inicjatywa Polska postanowiła rozpocząć dyskusję od przygotowania projektu dotyczącego pierwszego etapu rozdziału Kościoła od państwa, czyli dot. finansowania przede wszystkim religii w szkołach, ale również finansowania z budżetu państwa księży i katechetów. Fundusz Kościelny, ubezpieczenia księży to tematy, które uważamy że są tematami fundamentalnymi – mówiła przed Sejmem Nowacka, cytowana przez portal 300polityka.pl.

kraj.media

A Ty też jesteś za tym aby w końcu rozdzielić kościół od polityki?
Jeśli tak, podpisz petycję.

PETYCJA
Cytuj

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości