Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
„Czyste powietrze” może okazać się porażką
Rządowy program „Czyste powietrze” może okazać się porażką. Komisja Europejska zapowiedziała, że w ramach perspektywy 2021-2027 Unia nie będzie dotowała wymiany pieców na takie korzystające z paliw kopalnych. A w wyliczeniach dotyczących programu zwalczającego smog kluczową rolę grały unijne dotacje. 

103 mld złotych – tyle pieniędzy rząd zamierza przeznaczyć na program „Czyste powietrze”. W ramach walki ze smogiem mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dotację lub pożyczkę na wymianę starych kotłów i pieców na nowe, wymianę okien czy instalację paneli fotowoltaicznych. W pierwotnym założeniu pieniądze miały pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, sprzedaży pozwoleń na emisję gazów cieplarnianych i opłaty paliwowej, a także w znacznej mierze z funduszy unijnych.
Okazuje się jednak, że Unia Europejska nie chce dokładać się do wymiany pieców, nawet tych nowoczesnych. – Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie, które korzystać będą z paliw kopalnych, to znaczy zarówno z węgla, jak i z gazu – powiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Piotr Woźny, doradca premiera Morawieckiego ds. czystego powietrza.


Źródło: „Gazeta Wyborcza”, Polski Alarm Smogowy
Cytuj

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Se.pl wiadomości polityka Były szef Dudy surowo ocenia: Taki człowiek nie może być do Siwy 37 4,297 28-05-2016, 13:27
Ostatni post: Filip
  Język obecnych "polityków"...czy może "celebrytopolityków" Siwy 22 3,554 10-01-2016, 9:32
Ostatni post: hoganUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości