Ocena wątku:
  • 4 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Murzyn puszcza strzałę"
I jak w szkole ma nie być rasizmu i upokarzania innych niż polskie, nacji? <dashi> 

"Murzyn puszcza strzałę", "dzicy atakują". Rodzice nie mogą uwierzyć, co znalazło się w podręczniku dzieci.

[Obrazek: http://cdn.natemat.pl/3cf3bc582312576ef4...,0,0,0.jpg]

Miało być śmieszne – ale dla wielu jest oburzające. Chodzi o "Murzyna", który "puścił strzałę" w podręczniku do języka polskiego
dla klasy V szkoły podstawowej. Wielu rodziców pisze, że zupełnie nie rozumie, na czym miałby
polegać "komiczny charakter rysunku" – a takie zadanie mają wykonać uczniowie. No i nie potrafią pojąć, jak to się mogło
stać, że w XXI wieku w podręczniku znalazło się słowo "Murzyn". Wydawca książki zapewnia, że słowo to nie jest obraźliwe, zaś
reakcja internautów jest przesadzona.

To nie jest książka nowa. Darmowy podręcznik "Między nami. Język polski 5" już przed rokiem był wykorzystywany przez
 nauczycieli podstawówek w całej Polsce (a zaakceptowanym przez MEN jeszcze wcześniej, w 2013 r.). Wówczas jednak nikt
nie zrobił afery wokół tego, co znalazło się na ostatniej stronie książki. Może dlatego, że żaden nauczyciel nie zdołał przerobić
 całego materiału, od deski do deski? A może po prostu nikt nie zwrócił uwagi na ten rysunek?

W pierwszych dniach nowego roku szkolnego dzieci otrzymały od nauczycieli podręczniki używane przez starszych
kolegów, przyniosły do domów, do środka zajrzeli niektórzy rodzice i... oniemieli.
Odpowiedz
A ten jeden dzieciak jak lustruje tylek nauczycielki :)
Ja tam nie widzie w tym nic złego. Murzyn to normalne określenie nie ma w nim nic obraźliwe go.
Odpowiedz
Chciałbyś aby na Ciebie mówili nie Krzyś a BRUDAS? Murzyn, z języka afrykańskiego(jednego z dialektów), oznacza brudas.
Odpowiedz
Możliwe ze to znaczy w afrykańskim dialekcie, ale określenie Murzyn w Polsce wzięło się od Mauretani.
Odpowiedz
Kto Ci takich rzeczy naopowiadał?
Ja dla przykładu, rozmawiałam z ludźmi z Afryki.
Odpowiedz
Gdybym był murzyn em wolałbym jakby mówili o mnie murzyn a nie np. Czarny.
Odpowiedz
Jakoś w tym puszczającym na rysynku strzałę nie zauważyłem powierzchowności negroidalnej.
Miałem w czasach szkolnych kolesia o ksywie Murzyn.Pewnie z racji jego bladej cery.
Odpowiedz
A murzynek Bambo, to też był rasizm.
Nie róbmy sobie żartów.
Odpowiedz
Takowe żarty, powstają z niewiedzy i czas obudzić się z letargu.
Odpowiedz
Mmurzyn to murzyn i tyle w temacie
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości