Ocena wątku:
 • 9 głosów - średnia: 3.33
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Cechy osób o wysokiej inteligencji emocjonalnej
Cechy osób o wysokiej inteligencji emocjonalnej
(red) 02 wrzesień 2017 ja i mój rozwój

Inteligencja emocjonalna (EQ) ma ogromny wpływ na nasze życie osobiste i zawodowe. Oto cechy charakterystyczne dla osób o wysokiej EQ.

[Obrazek: iStock_93993981_SMALL-9c00180d.jpg]Grafika z IStock
Inteligencja emocjonalna (termin Daniela Golemana) wpływa na to jak radzimy sobie ze swoim zachowaniem, z kontaktami społecznymi i z podejmowaniem decyzji. Można ją opisać jako kompetencje osobiste i społeczne. Na kompetencje osobiste składa się zdolność do rozumienia swoich emocji i zarządzania nimi, a na kompetencje społeczne umiejętność obserwowania i rozumienia uczuć innych osób i korzystania z tej wiedzy w kontaktach z nimi. Bez wątpienia inteligencja emocjonalna bardzo ułatwia funkcjonowanie, ale ciężko czasem powiedzieć, które zachowania czy nawyki świadczą o jej wysokim poziomie, a które o niskim. Dr Travis Bradberry, badacz EQ, opisuje osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej za pomocą dziewięciu cech:
 • Zaraźliwy optymizm. 

Pooglądaj wiadomości w telewizji, poczytaj gazety, a  stwierdzisz, że niedługo przyjdzie koniec świata. Osoby o wysokiej EQ nie martwią się tym jednak nadmiernie, bowiem są to rzeczy poza ich kontrolą. Skupiają swoją energię na tym, co mogą zmieniać. Optymizm im w tym pomaga. 
 • Bogaty słownik emocjonalny. 

Wszyscy doświadczamy rozmaitych emocji, ale nieliczni z nas potrafią je adekwatnie identyfikować i nazywać. Człowiek o niskiej EQ powie, że czuje się źle, ten o wysokiej powie, że jest sfrustrowany, zirytowany, zmartwiony czy sponiewierany. Im konkretniejszy opis, tym lepszy wgląd we własne emocje.
 
 • Asertywność. 

Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafią zachować balans między dobrymi manierami, empatią, dobrocią a umiejętnością stawiania granic i odmawiania. Nie pozwalają, by w stresujących momentach rządziły nimi emocje. 
 • Ciekawość innych ludzi. 

Nieważne czy są introwertykami czy ekstrawertykami, osoby o wysokiej EQ są ciekawe wszystkich naokoło i każdego z osobna. To wynik dużej empatii.
 • Wybaczają, ale nie zapominają. 

Osoby o wysokiej EQ żyją według zasady: zranisz mnie raz – twoja wina, zranisz mnie drugi – moja. Przebaczają, by nie żywić urazy, ale nie zapominają. Negatywne emocje towarzyszące urazie to reakcja na stres, a pielęgnowanie stresu nie służy zdrowiu. Mimo to osoby o wysokiej EQ nie dają się ranić ponownie.
 • Nie pozwalają, by gaszono ich radość. 

Jeśli twoja satysfakcja i przyjemność zależne są od porównywania się z innymi, to nie jesteś panem swojego szczęścia. Jeśli osoba o wysokiej inteligencji emocjonalnej się z czegoś cieszy, to nie pozwala by opinie innych czy ich osiągnięcia przyćmiły jej radość.
 • Szukają okazji do śmiechu. 

Osoby o wysokiej EQ wiedzą co czyni ich szczęśliwymi i tę radość sobie sprawiają tak często jak się da. Monotonną pracę zamieniają w grę, nudne sprzątanie ubarwiają muzyką czy serialem, szukają czasu w zabieganym życiu, by sprawić radość najbliższym.
 
 • Trudno ich obrazić. 

Jeśli naprawdę wiesz kim jesteś i co sobą reprezentujesz, trudno cię obrazić. Osoby o wysokiej EQ są pewne siebie, mają otwarte umysły, a to przepis na „grubą skórę”.
 • W zarodku duszą negatywne dialogi wewnętrzne. 

Ważnym krokiem w rozwoju inteligencji emocjonalnej jest umiejętność zatrzymywania negatywnych dialogów wewnętrznych. Im więcej pozwalasz sobie na ruminacje i samokrytykę, tym więcej władzy nad sobą oddajesz. Większość negatywnych myśli, to tylko myśli - nie fakty. 
W porównaniu do ilorazu inteligencji (IQ), inteligencja emocjonalna (EQ) jest dosyć plastyczna. To znaczy, że możemy ją trenować, a im więcej treningów, tym większe prawdopodobieństwo, że nowe zachowania wejdą nam w nawyk.
***
Oprac. (marga) na podst. huffingtonpost.com


http://charaktery.eu/ja/kategoria/ja

Myślę że warto zerknąć chociaż. 
Odpowiedz

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaka cecha/ cechy, przyciągają Ciebie? hogan 6 396 22-10-2017, 21:20
Ostatni post: hogan
  Cechy charakteru u innych hogan 5 569 11-03-2015, 2:15
Ostatni post: NeboUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości