Ocena wątku:
  • 23 głosów - średnia: 2.91
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inhalacje - czym są i kiedy je stosować?
[Obrazek: http://2.bp.blogspot.com/-uphK1Q0OzJo/WI...0/logo.jpg]

Inhalacje - czym są i kiedy je stosować?
 2/03/2016  Far Minka  12 Comments
Inhalacja jest to zabieg medyczny polegający na wdychaniu pary z roztworów, którymi mogą być leki, solanki albo "zwykła" sól fizjologiczna. Inhalacje można wykonywać starą babciną metodą tzn. nad miednicą z ręcznikiem na głowie, jednak w tym artykule nie taką inhalację chciałam Wam przybliżyć, a tą fachowo nazywaną NEBULIZACJĄ. Do wykonania nebulizacji konieczne jest urządzenie zwane nebulizatorem, a potocznie po prostu inhalatorem. Dzięki inhalacji lek w postaci mgiełki dostaje się bezpośrednio do dróg oddechowych. Pozwala to na szybsze jego działanie i nie obciążanie żołądka syropami czy tabletkami. Dodatkowo dzięki niej można zastosować mniejszą dawkę leku niż w przypadku podania doustnego. Zastosowanie inhalacji niejednokrotnie pozwala uniknąć konieczności podania antybiotyku.

[Obrazek: https://4.bp.blogspot.com/-T-IbyKkqt24/V...ulizer.jpg]Kiedy przydają się inhalacje?


- w dusznościach różnego pochodzenia np. astmie

- przy kaszlu w celu rozrzedzenia zalegającej wydzieliny

- do podawania leków na receptę zleconych przez lekarza

- przy katarze

- wspomagająco do oczyszczania zatok

- przy suchości w nosie/gardle w sezonie grzewczym


Od jakiego wieku można stosować inhalacje? 

Nie ma dolnej granicy wieku. Inhalacje stosuje się już u niemowląt. Należy wtedy zastosować specjalną maseczkę dla dzieci albo ewentualnie końcówkę imitującą smoczek. U dzieci, które nie umieją siedzieć najlepiej przeprowadzać ją w pozycji półleżącej, u starszych na siedząco.


Praktyczne wskazówki:


Inhalacje są najskuteczniejsze, kiedy oddycha się przez usta. Do właśnie takiego oddychania należy zachęcać starsze dzieci w trakcie inhalacji.

W przypadku małych dzieci można spodziewać się, że początkowo będą się bać inhalacji. Na szczęście w większości przypadków z czasem dziecko oswaja się z nowym sprzętem. Aby ułatwić mu ten proces można zastosować kilka metod  np. wybrać inhalator w kształcie zwierzątka, w miarę cichy i wydajny, by inhalacja nie trwała długo, pozwolić dziecku oswajać się z nim stopniowo, samemu potrzymać maseczkę itp. W ostateczności pozostają jeszcze inhalacje przez sen.

Po wykonanej inhalacji warto delikatnie oklepać dziecko, co ułatwi wykrztuszenie rozrzedzonej wydzieliny.

Niektóre leki wymagają, by po inhalacji obmyć twarz i wypłukać usta. Przy innych należy uważać by para nie dostawała się do oczu. Warto przed użyciem leku zajrzeć do ulotki, by uniknąć nieprzyjemnych działań niepożądanych.


Czym inhalować dziecko?

Poza lekami, które może przepisać lekarz, istnieje coraz więcej możliwości leczenia dostępnych bez recepty. Może to być: 
  • roztwór 0,9% soli fizjologicznej - jest w pełni bezpieczny, nawet u najmniejszych dzieci. Na jedną inhalację wystarczy zastosować pół ampułki, która najczęściej ma 5ml.
  •  Zabłocka mgiełka solankowa - rozcieńcza się ją wodą w proporcji 1 do 2. Bogata w sole mineralne. Ma dość specyficzny zapach.
  • Nebu-dose hipertonic - 3% (hipertoniczny) roztwór NaCl, działa obkurczająco. 
  • Nebu-dose Hialuronic - sól fizjologiczna wzbogacona o kwas hialuronowy, zapewnia lepsze nawilżenie

http://aptekamalegoczlowieka.blogspot.com/


Artykuł napisany pod kątem dziecka, jednak dorosłym też pomagają opisane metody.
Odpowiedz
Płuca są jedną z najprostrzych i najszybszych dróg dla dotarcia do naszego organizmu pożądanych przez nas,chociaż nie zawsze dla niego środków.
Mogli by coś otym powiedzieć wąchacze kleju,palacze tytoniu czy opium.
Ciekawe tylko co na to pęcherzyki płucne?
Odpowiedz
Ja myślę iść do groty solnej takiej profesjonalnej.
Odpowiedz
(11-02-2018, 22:43)bonaparte napisał(a): Ja myślę iść do groty solnej takiej profesjonalnej.

Dobry pomysł. Może sprawdź co w Wieliczce mają do zaoferowania. Ponoś dość szeroką ofertę mają, ale tylko dla niepalących. Niby czemu taka dyskryminacja?
Odpowiedz
Ta dyskryminacja wynika pewnie z prostego powodu-jak ktoś się nawdychał codziennie 3/4 tablicy mendelejewa to jeszcze z odrobiną chlorku sodu może mieć problem.Możliwe,że to za dużo jak na jednego człowieka.

Czasem wyrwę z bagna kłącze tataraku,albo urwę szyszkę sosny młodą,zmiażdżę i wdycham.To uzależnienie.
Odpowiedz
Są leki przyjmowane wziewnie np. w ciężkiej postaci POCHP.
Odpowiedz
Chorowałam na astmę oskrzelową przez   15 lat ,  od dwóch  lat  nie mam  tej choroby , odkąd przeszłam na  surową dietę .... Nie mam  również alergii ,która męczyła mnie niemiłosiernie , wysypki  ciagły kaszel itd.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości