Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dowody natchnienia Biblii - spełnione proroctwa.
Chyba najbardziej przekonującym argumentem, potwierdzającym natchnienie Biblii przez Boga, są spełnione proroctwa. Na kartach Pisma Świętego jest ich bardzo dużo. Zdecydowana większość z zapisanych w Biblii proroctw już się spełniła. Niektóre spełniają się w naszych czasach, a inne są jeszcze przed nami.

Nie każdy jednak wierzy, że Pismo Święte zawiera spełnione proroctwa. Niektórzy zarzucają pisarzom biblijnym, że opisali pewne wydarzenia, gdy te miały już miejsce i tak je zinterpretowali, by wyglądały na spełnione proroctwa.

Aby się przekonać, czy tak się rzeczy mają, weźmy pod uwagę zwoje znad Morza Martwego i znaleziony tam zwój Księgi Izajasza. Ten rękopis datuje się na 125 rok p.n.e. Zawiera on między innymi proroctwo, które spełniło się w IV wieku naszej ery. Nie mogło więc zostać spisane po fakcie.

Proroctwo dotyczące imperium babilońskiego:

„Wtedy Babilon, perła królestw, klejnot, duma Chaldejczyków, stanie się jak Sodoma i Gomora, gdy ją Bóg wywrócił. Nie będzie nigdy więcej zamieszkany ani zaludniony z pokolenia w pokolenie. Nie rozbije tam Arab namiotu ani pasterze nie staną na postój. Dziki zwierz tam mieć będzie swe leże, sowy napełnią ich domy, strusie się tam zagnieżdżą i kozły będą harcować. Szakale nawoływać się będą w ich pałacach i hieny wyjąc w ich przepysznych gmachach. Godzina jego się zbliża, jego dni nie będą przedłużone” (Izajasza 13:19-22).

Proroctwo to spełniło się nader wyraziście. Starożytny potężny Babilon legł w gruzach i do dzisiaj jest niezamieszkany. Ta przepowiednia nie mogła powstać jednak po fakcie, gdyż – jak donoszą historycy – ostateczny upadek Babilonu dokonał się za czasów panowania Partów w III wieku naszej ery. A jak wspomniałem wcześniej, zwój z tym proroctwem datowany jest na II wiek przed nasza erą.

Znamienne są też proroctwa z Księgi Izajasza, które spełniły się na Janie Chrzcicielu oraz Jezusie Chrystusie w I wieku naszej ery:

Proroctwo dotyczące Jana Chrzciciela:

Proroctwo: „Głos się rozlega: Drogę dla Jahwe przygotujcie na pustyni, wyrównajcie na pustkowiu gościniec naszemu Bogu!” (Izajasza 40:3).

Spełnienie: „W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie . Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Dla Niego prostujcie ścieżki” (Mateusza 3:1-3).

Proroctwa dotyczące Jezusa Chrystusa:

Proroctwo: „Dlatego Jahwe sam da wam znak: Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel” (Izajasza 7:14).

Spełnienie: „A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: Bóg z nami” (Mateusza 1:22, 23).

Proroctwo: „Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym Mi brodę. Nie zasłoniłem mojej twarzy przed zniewagami i opluciem” Izajasza 50:6).

Spełnienie: „Wówczas zaczęli pluć Mu w twarz i bić Go pięściami, a inni policzkowali Go” (Mateusza 26:67).

Proroctwo: „Dręczono Go, lecz sam się dał gnębić, nawet nie otworzył ust swoich. Jak baranek na rzeź prowadzony, jak owca niema wobec strzygących ją, tak On nie otworzył ust swoich” (Izajasza 53:7).

Spełnienie: „A gdy Go oskarżali arcykapłani i starsi, nic nie odpowiadał. Wtedy zapytał Go Piłat: Nie słyszysz, jak wiele zeznają przeciw Tobie? On jednak nie odpowiedział mu na żadne pytanie, tak że namiestnik bardzo się dziwił” Mateusza 27:12-14).

Nad Morzem Martwym znaleziono także zwój Księgi Daniela datowany na koniec II wieku przed naszą erą. Znajduje się tam prorocza zapowiedź, na którą powołał się Jezus, a która spełniła się ponad 30 lat po jego śmierci. Oto ta zapowiedź:

„Wojsko jego wystąpi, by zbezcześcić świątynię-twierdzę, wstrzymają stałą ofiarę i uczynią tam ohydę ziejącą pustką” (Daniela 11:31).

„Gdy więc ujrzycie ‘ohydę spustoszenia’, o której mówi prorok Daniel, zalegającą miejsce święte – kto czyta, niech rozumie – wtedy ci, którzy będą w Judei, niech uciekają w góry!” (Mateusza 24:15, 16).

Proroctwo to dotyczyło wojsk rzymskich, które zdobyły Jerozolimę w roku 70 naszej ery. Wówczas miasto wraz ze świątynią zostało spalone, a obrońcy miasta w większości zgładzeni.

To tylko kilka z licznych proroctw zawartych w Biblii, co do których mamy pewność, że spełniły się po ich spisaniu. Niektóre z nich spełniły się w drobnych szczegółach po trzystu, pięciuset, a nawet po tysiącu latach. Tylko Księga natchniona przez Boga może zawierać takie przepowiednie, gdyż żaden człowiek nie ma takich możliwości.

Obecnie niektórzy ludzie podają się za wizjonerów czy wręcz proroków. A jednak żaden z nich nie przewidział najbardziej dramatycznych wydarzeń naszych czasów i nie ostrzegł przed nimi ludzkości. Jedynie Bóg może wejrzeć w przyszłość – nawet odległą – i przewidzieć wydarzenia mające związek z Jego zamierzeniem oraz nakazać je spisać dla naszego pożytku. Właśnie takie proroctwa znajdujemy w Słowie Bożym, Biblii i jedynie im możemy w pełni zaufać. Jeden z przywódców narodu izraelskiego – Jozue – tak to opisał:

„Ja sam muszę teraz pójść drogą, którą idą wszyscy, a wy zrozumcie to całym sercem i całą duszą swoją, że ze wszystkich wspaniałych obietnic, które dał wam Jahwe, Bóg wasz, ani jedna nie zawiodła: wszystkie wam się spełniły; żadna z nich nie okazała się próżna” (Jozuego 23:14).
Odpowiedz

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dowody natchnienia Biblii - zgodność ze współczesną nauką Hendi 15 120 13-11-2019, 20:10
Ostatni post: hogan
  Dowody na istnienie Boga hogan 13 451 07-05-2018, 19:04
Ostatni post: hogan
  Proroctwa biblijne spełniające sie w naszych czasach Hendi 6 392 12-11-2017, 16:30
Ostatni post: hoganUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości