Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jazz
Muzyka uznawana przez wielu za jakąś elitarną, trudną, snobistyczną. Nie przeczę, jazz może być trudny w odbiorze, odpowiada za to przede wszystkim free jazz, który rezygnuje ze skal, z metrum, stosuje wspólną improwizację, atonalność, dodekafonię, ale to tylko niewielki wycinek muzyki określanej mianem jazz.
Tak naprawdę, każdy znajdzie w tej muzyce coś dla siebie. Wszyscy znamy standardy Luisa Armstronga, Glenna Millera, Duke'a Ellingtona (często nawet o tym nie wiedząc), a to przecież jazz w najczystszej postaci!
Mamy jazz grany przez big bandy, dixieland, nowoorleański, smooth, cool, bebop i gwarantuję, że większość tych styli jest lekkostrawna i wcale nie taka trudna w odbiorze.

Oczywiście, jak wszędzie, wciąż trwa dyskusja wśród muzykologów i samych muzyków co jest jazzem, a co już nim nie jest. No bo niby improwizacja, która jest głównym znakiem rozpoznawczym jazzu, występuje też w muzyce klasycznej, w bluesie, w rocku, podobnie z feelingiem, swingiem, synkopą, ragtimem.

Swoją przygodę z muzyką zaczynałem jako zdeklarowany rockman, ale w końcu zacząłem otwierać się na inne gatunki (chociaż wciąż związane z rockiem), usłyszałem Mahavishnu Orchestra, SBB i Weather Report, które łączyły rock z jazzem albo odwrotnie (John McLaughlin, lider Mahavishnu, to gitarzysta jazzowy) i tak zacząłem wsiąkać w nowe dla mnie przestrzenie muzyczne. Zobaczyłem, że w jazzie jest masa poweru, często większego niż u długowłosych muzyków rockowych. 
Dlatego wszystkich zachęcam do polubienia się z tą muzyką, bo naprawdę nie ma się czego bać. Obecnie jestem na etapie fascynacji Johnem Coltranem i Ornettem Colemanem i dla mnie jest to piękna muzyka, chociaż nie polecam zaczynać swojej przygody z jazzem od tych wykonawców.
Ludzie, słuchajcie jazzu, bo umknie Wam fantastyczna muzyka. Nie bójcie się jej, bo naprawdę nie ma czego.

Odpowiedz

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości