Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Illegal string offset 'pid' - Line: 43 - File: showthread.php(1600) : eval()'d code PHP 7.0.33 (Linux)
File Line Function
/showthread.php(1600) : eval()'d code 43 errorHandler->error
/showthread.php 1600 eval
Warning [2] Illegal string offset 'pid' - Line: 102 - File: showthread.php(1600) : eval()'d code PHP 7.0.33 (Linux)
File Line Function
/showthread.php(1600) : eval()'d code 102 errorHandler->error
/showthread.php 1600 eval
Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szachy i Go czemu warto w nie grać
Wiadomo jakich  darmowych  programów  używać  do grania w Go  i Szachy.

Bo  napisałem o nich  w innym  temacie.

W tym temacie  podobnie  jak w poprzednim  napiszę  czemu warto  grać  w te gry  bez wad oczywiście.

W te gry pogramy na następujących  stronach:

https://online-go.com/

https://lichess.org/Cytat:7 powodów, dlaczego gra w szachy jest genialna
Współcześni naukowcy bardzo intensywnie przeanalizowali tę grę. Według ich wniosków, szachy:
1. Poprawiają zdolności intelektualne
Największe korzyści z gry, mają dzieci powyżej 7 roku życia. Jest to związane z gwałtownym wzrostem na tym etapie. Na podstawie badań, naukowcy Groot oraz Krogius opisali progresję rozwoju wyobraźni, poprawę zdolności koncentracji. Inny badacz – Diane Hogan dodaje jeszcze umiejętność porządkowania myśli, lepsze umiejętności w planowaniu oraz poprawę zrozumienia swoich działań i ich konsekwencji.

2. Zwiększają IQ
Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w Wenezueli, dzieci które odbyły 4,5 miesięczne kursy gry w szachy, odnotowały znaczące wzrosty ilorazu inteligencji. Potwierdza to także badanie z 2003 roku – Murray’a Thompsona z Australii, w którym uczestnicy lekcji gry w szachy również odnotowali znaczny wzrost IQ. Badacz przypisał to ćwiczeniom koncentracji i logicznego myślenia, które są w grze niezbędne.
3. Poprawiają umiejętności arytmetyczne
Panowie James Smith i Robert Cage przeprowadzili badanie, na temat wpływu nauczania gry w szachy na osiągnięcia matematyczne wśród młodzieży. Opisano wówczas, że szachy są kluczowe dla rozwoju umiejętności matematycznych dziecka. Dzieci, które odbyły 120 godzin nauki szachów, miały znacznie lepsze wyniki testów matematycznych. Badacze przypisali ten fakt wpływowi gry na zdolności postrzegania, czyli umiejętności przetworzenia napływających bodźców i nadania im odpowiedniego znaczenia. Natomiast Dr Erica Gottlieba z Rhodes University uważa, że konieczność obmyślania strategii, kilku ruchów wprzód, jest głównym motorem rozwoju tych zdolności.
4. Wyostrzają zdolności językowe

Czy to możliwe, że gra, w której nie używa się słów, wpływa na takie umiejętności? W publikacji pt. „Szachy i zdolności” Alberta Frank’a czytamy, że obserwowano grupę dzieci, poświęcających 2h w tygodniu na szachy, i odnotowano znaczną poprawę zdolności językowych, poprawę umiejętności matematycznych oraz płynniejsze wykonywanie zadań strategicznych.
Badacz twierdzi, że szachy wykorzystują i wzmacniają zdolności indywidualne dziecka, czym motywuje wpływ także na sferę językową. Wiele z tych zdolności jest wykorzystywanych podczas każdej gry.

5. Kształcą umiejętność krytycznego myślenia
Na podstawie badania Roberta Fergusona z 1995 roku wiemy, że gra ta jest wspaniałym instrumentem w kształtowaniu krytycznego myślenia oraz umiejętności oceny sytuacji. Inne badania (Groot, Krogius, Betancort) potwierdzają te doniesienia i dodają do korzyści jeszcze zdolności organizacyjne, planowania zajęć i przewidywania konsekwencji, odporność na rozproszenie uwagi, refleks i poprawa koordynacji ruchowej.
6. Wspomagają rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych
Wiadomo, że inteligencji nie da się do końca zmierzyć i spisać punktami IQ, czyli ilorazu inteligencji. Każdy z nas zapewne słyszał o bardzo istotnej inteligencji emocjonalnej, między innymi za sprawą słynnej książki Daniela Golemana. Definiuje się ją, jako zdolność do spostrzegania, kontroli i oceny emocji. Im dłużej grasz, z tym większą liczbą osób masz kontakt, co pomaga ćwiczyć te umiejętności.
Badania dowodzą, że w wymiarze socjospołecznym szachiści, w porównaniu do graczy basketball lub soccer, osiągają większe korzyści w zaangażowaniu społecznym na uczelni, a także w aspekcie zdolności do współpracy. Nauczyciele oceniali osoby z grupy szachistów, jako bardziej zadowolonych ze szkoły i nauczycieli, bardziej lubiących naukę, mających większą satysfakcję z własnej pracy, większą pewność siebie, o znacznie większej zdolności współpracy i rozwiązywania problemów.

7. Mają walory terapeutyczne
Nie tylko dzieci mogą się tu czegoś nauczyć. Zauważono, że szachy pomagają trenować myślenie przyczynowo–skutkowe oraz zależności między zdarzeniami. Przeanalizowano ten fakt i przetestowano na grupie chorych. Stwierdzono, że są wysoce efektywne w ochronie przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak demencja czy choroba Alzheimera, oraz mają walory w pewnym zakresie terapeutyczne.
To nieprawda, że aby grać w szachy, trzeba posiadać specjalne umiejętności, z którymi można się co najwyżej urodzić. Dowiedziono bowiem, że są to zdolności nauczalne i każdy, bez wyjątku może po nie sięgnąć. Warto!
Cytat:Powody dla których warto grac w Go:
1. Jest to rozrywka i nauka jednocześnie
2. Ta gra uczy cierpliwości, opanowania i koncentracji
3. Nie musisz koniecznie zabijać przeciwnika aby wygrać grę, można wygrać w pokojowy sposób otaczając więcej terenu
4. Gra rozwija wyobraźnię
5. Uczy umiaru , poczucia harmonii i równowagi pomiędzy doraźnymi korzyściami i wpływami na przyszłe korzyści.
6. Wyrabia umiejętność podejmowania decyzji i uczy odpowiedzialności za poszczególne ruchy
7. Jest to jednocześnie sztuka negocjacji i budowania, sztuka estetyki i ekonomii kształtów formacji powstających podczas gry
8. Jest grą wielowątkową, uczy elastyczności w działaniach zależnie od rozwoju sytuacji
9. Każda partia może być zaskakująca i ekscytująca, wynik potrafi się zmienić nawet po jednym złym ruchu
10. Uczy szerszego , globalnego spojrzenia na rzeczywistość
11. Karci wady charakteru : np. upór lub zachłanność , które w grze mogą być przyczyną porażki
12. Uczy szacunku dla rywali
13. Ma bardzo jasne i proste zasady
14. Łączy pokolenia, można grać w każdym wieku
15. Stosowane w grze handicapy ( dodatkowe kamienie na początku gry) ułatwiają wygraną słabszym graczom i każda gra staje się dzięki nim sprawiedliwa nawet przy dużej różnicy umiejętności graczy
16. Pozwala się doskonalić w dziedzinie przewidywania , planowania oraz w matematyce (przy przeliczaniu ilości oddechów walczących grup, obliczaniu wartości ruchu i szacowaniu wyniku )
17. Uczy dyscypliny , solidności i odwagi
18. Daje satysfakcję z dobrej gry , nawet w przypadku niektórych przegranych gier
19. Każda gra z uwagi na ilość występujących w grze możliwości jest niepowtarzalna, podobnie jak towarzyszące grze emocje
20. Jest grą strategiczno-logiczną która pozwala pomimo kilku lokalnych klęsk odnieść zwycięstwo globalne
21. Jest grą w której nie ma króli , rycerzy i giermków ( szachy , brydż) panuje w niej demokracja , gdyż każdy kamień ma jednakową wartość. Gra w szachy to bitwa lub wojna średniowieczna, a Go to jakby współczesna wojna totalna.
22. Uczy sensownych , planowanych działań, w grze każdy położony kamień powinien mieć swój cel do spełnienia i współpracować z już leżącymi kamieniami
23. Uczy dążenia do aktywności, do kierowania przebiegiem gry , do przejmowania inicjatywy celem kreowania korzystnych sytuacji na planszy.


https://kursgo.pl/

http://www.szachowisko.pl/

http://go.art.pl/content/20-powodow-dlac...-grac-w-go

https://dziecisawazne.pl/7-powodow-dlacz...la-dzieci/
Odpowiedz[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.

Weryfikacja obrazkowa
Wpisz tekst znajdujący się na obrazku w pole poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.
Weryfikacja obrazkowa
(wielkość znaków nie ma znaczenia)

Wiadomości w tym wątku
Szachy i Go czemu warto w nie grać - przez jeruka9 - 25-08-2020, 7:53Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości