Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roman Dmowski
Jako redaktor „Przeglądu Wszechpolskiego” i autor jednego z najgłośniejszych manifestów ideologicznych swojej epoki-" Myśli nowoczesnego Polaka ", w stopniu trudnym do przecenienia Roman Dmowski przyczynił się do sprecyzowania stanowiska ruchu narodowego w kwestii dziejów narodu polskiego, jego ówczesnego bytu i odrodzenia państwowości. Jeszcze dzisiaj lektura tej książki wywiera silne wrażenie − tym większe wywierała na współczesnych. Zawarta w niej wizja świata, zdominowanego przez bezlitosną walkę wszystkich ze wszystkimi, budziła obiekcje i protesty, ale i pozwalała zrozumieć wiele spośród tego, co działo się dokoła. Jestem Polakiem„często spotykamy się ze zdaniem, że nowoczesny Polak powinien jak najmniej być Polakiem. Jedni powiadają, że w dzisiejszym wieku praktycznym trzeba myśleć o sobie, nie o Polsce, u innych Polska zaś ustępuje miejsca – całej ludzkości.

Tej książki nie piszę ani dla jednych, ani dla drugich. Jestem Polakiem – to słowo w głębszym rozumieniu wiele znaczy. Jestem nim nie dlatego tylko, że mówię po polsku, że inni mówiący tym samym językiem są mi duchowo bliżsi i bardziej dla mnie zrozumiali, że pewne moje osobiste sprawy łączą mnie bliżej z nimi, niż z obcymi, ale także dlatego, że obok sfery życia osobistego, indywidualnego znam zbiorowe życie narodu, którego jestem cząstką. Jestem Polakiem – to znaczy, że należę do narodu polskiego na całym jego obszarze i przez cały czas jego istnienia zarówno dziś, jak w wiekach ubiegłych i w przyszłości; to znaczy, że czuję swą ścisłą łączność z całą Polską .Wszystko, co polskie jest moje: niczego się wyrzec nie mogę. Wolno mi być dumnym z tego, co w Polsce jest wielkie, ale muszę przyjąć i upokorzenie, które spada na naród za to, co jest w nim marne. Jestem Polakiem – więc całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, jej uczuciami i myślami, jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami. Im więcej nim jestem, tym mniej z jej życia jest mi obce i tym silniej chcę, żeby to, co w mym przekonaniu uważam za najwyższy wyraz życia stało się własnością całego narodu."

Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej
się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka”. "Myśli nowoczesnego Polaka" (ze Wstępu).
Odpowiedz
Fajne to gadanie/ pisanie, szkoda że Tobie sprawia problem przebywania wśród ludzi i niestety brakuje Ci tego
wszystkiego o czym napisał Dmowski.
Odpowiedz
(14-11-2020, 16:17)hogan napisał(a): Fajne to gadanie/ pisanie, szkoda że Tobie sprawia problem przebywania wśród ludzi i niestety brakuje Ci tego
wszystkiego o czym napisał Dmowski.
Fajne, ale nie przeczytałaś uważnie. Dmowski wyraźnie zaznaczył, że "Jedni powiadają, że w dzisiejszym wieku praktycznym trzeba myśleć o sobie, nie o Polsce, u innych Polska zaś ustępuje miejsca – całej ludzkości. Tej książki nie piszę ani dla jednych, ani dla drugich."
Jemu również przybywanie wśród "tych jednych" i "tych drugich" sprawiało trudności. On pisał wyłącznie dla Polaków-patriotów. ubawa2

BTW. Aby mi ktoś nie zarzucił, że piszę niezrozumiale. Otóż na pierwszym miejscu, w przeciwieństwie do innych polityków Roman Dmowski stawiał interesy polskie, więc w sposób oczywisty wchodził w konflikt z interesami brytyjskimi, amerykańskimi, niemieckimi, ukraińskimi, rosyjskimi czy żydowskimi. Zwróć uwagę na określenie "interesy polskie", interesy narodowe. Nie jakaś ogólnikowa "racja stanu" jak lubią mówić lewaccy telewizyjni gawędziarze i aktorzy sceny politycznej. Według nich idee narodowe są niepoprawne politycznie. Bo przecież każdy licealista wie ze szkoły i mediów, że interesy polskie powinny być na miejscu... ostatnim.
Odpowiedz
Tylko, że Ty nie możesz się z nim utożsamiać, bo nie piszesz jak patriota ale jak anty- patriota.
Odpowiedz
(15-11-2020, 9:05)hogan napisał(a): Tylko, że Ty nie możesz się z nim utożsamiać, bo nie piszesz jak patriota ale jak anty- patriota.
Ale wiesz o tym, ze oskarżenia bez dowodu to fikcja literacka? A bardzo często Ci się to zdarza. ubawa2
Odpowiedz
Ty masz jednak coś z głową. Czy Ty nie rozumiesz, że mi nie potrzebne jest opieranie się na cudzych opiniach?
Cenię siebie, swoją wartość i nie potrzebuję wyimaginowanych autorytetów na potwierdzenie swoich słów.
Wiesz co Mark Twain mówił? "Trzymaj się z daleka od ludzi, którzy próbują pomniejszyć Twoje ambicje. Mali
ludzie zawsze tak robią, a naprawdę wielcy starają się abyś poczuł, że Ty też możesz być wielki."
Odpowiedz
(15-11-2020, 10:58)hogan napisał(a): Ty masz jednak coś z głową. Czy Ty nie rozumiesz, że mi nie potrzebne jest opieranie się na cudzych opiniach?
Cenię siebie, swoją wartość i nie potrzebuję wyimaginowanych autorytetów na potwierdzenie swoich słów.
Wiesz co Mark Twain mówił? "Trzymaj się z daleka od ludzi, którzy próbują pomniejszyć Twoje ambicje. Mali
ludzie zawsze tak robią, a naprawdę wielcy starają się abyś poczuł, że Ty też możesz być wielki."
Ja szanuję Twoją wartość i cenię sobie Twój żywy udział w dyskusjach. Moje ataki na totalitaryzm nie mają wiele wspólnego z userami i Moderacją tego forum. Raczej jest to słuszna krytyka nielegalnych, bezprawnych działań reżymu i  niewesołe refleksje nad sytuacją rodzin polskich i gospodarki. Absolutnie nie pragnę pomniejszać Twoich ambicji. Ideologia narodowa jaka stworzył Roman Dmowski również nie miała na celu dyskryminacji kobiet polskich.
Odpowiedz
Skoro szanujesz moją wartość, to nie oczekuj dowodów z du... wyjętych. Uwierz mi, tak jak wierzysz tym swoim autorytetom.
Odpowiedz
(15-11-2020, 11:20)hogan napisał(a): Skoro szanujesz moją wartość, to nie oczekuj dowodów z du... wyjętych. Uwierz mi, tak jak wierzysz tym swoim autorytetom.
Iza, odtąd wierzę we wszystko, co napiszesz! Nawet bez żadnych dowodów.Jesteś wspaniałą kobietą! ch6s3
Odpowiedz
Wszechpolacy czczą homoseksualistę? Co to się panie nie dzieje. ubawa2
Historycy też spierają się nad agenturą rosyjską u bohatera narodowego.
Fedorowicz zakładaj wątek o upadku mitu Dmowskiego. :)
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.

Weryfikacja obrazkowa
Wpisz tekst znajdujący się na obrazku w pole poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.
Weryfikacja obrazkowa
(wielkość znaków nie ma znaczenia)

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości