Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wspomnienia z forum przy FZP
Drogi Krzyśku! Pamiętam Twoje znakomite posty na forum przy FZP. Byłem tam nowy, podziwiałem zwłaszcza dużą wiedzę jaką zaprezentowałeś w temacie o BeSzcie i chasydach, znakomite dopracowane szczegółowo literackie, poetyckie komentarze. Czy nie byłoby dobrym pomysłem otworzyć tutaj taki temat? Dziś przecież chasydzi budzą podziw całego świata wiernym trwaniem przy swojej religii przeciw represjom kovidowym. Polacy nie mają o tym bladego pojęcia. Odnośnie reinkarnacji to jak wiesz jest w "hierarchicznym judaizmie" nauka o gilgul, świetnym żydowskim odpowiedniku reinkarnacji. Gilgul jest drogą naprawy ,Tora i Talmud o niczym innym nie mówią. Reinkarnacja to koncepcja hinduistyczna, używana czasem w religioznawstwie. Religioznawca zarówno gilgul, jak i i hinduistyczną wędrówkę dusz nazywa "reinkarnacją".

I co z tego mądrego wychodzi? Tylko chaos i zamieszanie. Wedle doktryny" gilgul " każda dusza z natury pragnie uzyskać doskonałość i złączyć się z B-giem, jeśli jednak nie uda się jej to za życia, otrzymuje kolejną szansę w innym ciele ludzkim. Grzesznicy, którzy za życia nie odpokutowali za swą niegodziwość, w kolejnym ciele kontynuują swe oczyszczanie przez spadające na nich kary. Z kolei dusze ludzi sprawiedliwych mogą powracać celem niesienia pomocy. Kolejne wcielenie mogą służyć również wykonaniu szczególnych, rozciągniętych na wiele pokoleń zadań. Koncepcję gilgul rozwinął Chaim Vital w dziele Sefer ha Gilgulim. Szalom !
Odpowiedz
Temat umieściłeś w prywatnym dziale Krzysztofa, to pozwoliłam sobie przenieść do odpowiedniego działu.
Odpowiedz
(21-11-2020, 15:08)hogan napisał(a): Temat umieściłeś w prywatnym dziale Krzysztofa, to pozwoliłam sobie przenieść do odpowiedniego działu.
Bardzo fajnie, dziękuję. ubawa2
Odpowiedz
(21-11-2020, 15:08)hogan napisał(a): Temat umieściłeś w prywatnym dziale Krzysztofa, to pozwoliłam sobie przenieść do odpowiedniego działu.
Pan Krzysiek nie odpowiada. Czy on jeszcze żyje ?
Odpowiedz
Zapewne żyje ale od jakiegoś czasu mniej tu zagląda.
Odpowiedz
(Wczoraj, 8:16)hogan napisał(a): Zapewne żyje ale od jakiegoś czasu mniej tu zagląda.
Obawiam się, że już nie żyje. Cześć Jego pamięci !
Odpowiedz
Przestań pisać takie głupoty, to nie jest zabawne!
Napisałam chyba wyraźnie, że żyje!
Odpowiedz[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.

Weryfikacja obrazkowa
Wpisz tekst znajdujący się na obrazku w pole poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.
Weryfikacja obrazkowa
(wielkość znaków nie ma znaczenia)Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości